Nitrojen Gazı ve Lastik

Arabanızın markası ve modeli, lastik ebatları ne olursa olsun aracınıza taktığınız lastiklerinizin iç ve dış durumu çok önemlidir. Düzensiz aşınmış ve kullanım ömrünü tamamlamış lastikler, fren mesafenizi azaltırken sürüş emniyetinizi de riske atar. Lastiklerin hava basınç durumu da lastiklerinizi direk etkileyen diğer önemli bir faktördür. Diğer bir ifade ile lastiklerinizin sağlam ve uygun basınç değerinde olması hayati öneme sahiptir. Bu yazımızda lastiklerimizi nitrojen gazı ile doldurmamız durumunda lastiklerimizin nasıl etkileneceği konusunu ve sürüş emniyetine etkisini inceleyeceğiz.

Lastik değişimi ya lastik tamiri yapan oto lastik firmalarındaki, rot ve balans firmalarının büyük çoğunluğundaki ve akaryakıt istasyonlarındaki hava kompresörleri, lastikleri şişirmek için atmosferdeki havayı, kısacası soluduğumuz havayı kullanır. Atmosferdeki soluduğumuz hava ise bir karışımdan ibarettir. Bu karışım %78 azot, %20 oksijen, %0,9 argon, %0,03 karbon dioksit ve öteki soy gazlar, geri kalan da metan, hidrojen ve azot oksidül’dür. Bu karışımdaki oksijen canlılar için yaşam kaynağı iken cansız varlıklar için bir çözülme aracına dönüşmektedir. Açıkta kalan ve kullanılmayan demirin paslanması gibi ya da ısı ile buluştuğunda yanıcı maddeyi tutuşturarak yakması gibi. Oksijen yanıcı olmasından anlaşılacağı üzere çabuk ısınan bir gazdır. Diğer taraftan sıcak havalarda oksijen molekülleri birbirinden uzaklaşarak genleşirken, soğuk havalarda da oksijen molekülleri birbirine yaklaşarak hacimleri küçülür. Bu özellikler atmosfer havası ile şişirilen lastikleri şu şekilde etkiler. Isınan oksijen gazı araç lastiğini de ısıtacağından lastiklerin olması gerektiğinden daha çok yumuşamasına neden olacak ve yuvarlanma direncini artıracaktır. Doğal olarak bu durum da lastiklerinizin kullanım ömrünü azaltacaktır. Isınan oksijenin genleştiğinden yukarıda bahsetmiştik. Özellikle yaz aylarında lastik içindeki oksijen gazının genleşmesi lastik hava iç basıncının yükselmesine neden olacaktır. Bu durum da lastiklerin yol tutuşu fonksiyonunu azaltacaktır. Aynı şekilde soğuyan oksijen molekülleri oto lastik iç basıncı düşürecektir. Lastik iç basıncı düşen lastikler düzensiz aşınır, sürüş emniyetini riske sokar ve durma mesafesini uzatır.

Lastiklere Nitrojen Gazı Basmak Ne İşe Yarar?

Oksijen moleküllerinin araç lastikleri üzerindeki tüm bu negatif etkilerini yok etmenin tek bir yolu var. Bu da lastikleri şişirmek için kullanılan havayı oksijen moleküllerinden arındırmaktır. Günümüzde bu işlemi atmosfer havasından oksijen moleküllerini ayıran makinelerle yapmak mümkündür. Nitrojen gazı aslında azot gazıdır. Renksiz ve kokusuzdur. Oksijen moleküllerinden 3 kat daha hareketsizdir. Isınması ya da soğuması durumunda genleşme ya da büzüşme yapmaz. Doğal olarak nitrojen gazı ile doldurulan kış lastikleri, yaz lastikleri ya da dört mevsim lastikler yaz kış lastik hava basınçlarını korur. Hareketsiz molekül yapıları sayesinde ise araba lastiği patlaması durumunda ya da hava kaçırmasına sebep olacak şekilde zarar görmesi durumunda daha uzun sürede boşalacağından en yakın oto lastikçi’ye ulaşmanıza fırsat verecektir. Nitrojen gazı sayesinde lastik basıncı uzun süre korunan lastiklerin; kullanım ömrü uzar, düşük lastik hava basıncı ya da yüksek lastik hava basıncı kaynaklı düzensiz aşınmalar olmaz, fren mesafesi kısalır.

Nitrojen Gazı Nasıl Elde Edilir?

Nitrojen gazı yukarıda da bahsettiğimiz gibi azot gazıdır. Havada %78 oranında vardır. Nitrojen gazı oksijen gazının atmosfer havasından ayrılması ile elde edilir. Bu işlem ise oksijeni ayrıştıran özel makinelerle yapılmaktadır.

Nitrojen Gazı Fiyatları

Nitrojen gazı dolum fiyatları şehirlere göre ya da işletmelerin fiyat politikalarına göre değişiklik arz etmektedir.

Ayvaz Otomotiv Whatsapp Hattı